6 wskazówek, jak bezpiecznie zaciągnąć kredyt?

Czy zaciągnięcie kredytu w dzisiejszych czasach jest czymś skomplikowanym? Nie! Oczywiście w głównej mierze mowa tu o kredycie gotówkowym niżeli hipotecznym. O ten pierwszy możemy coraz częściej ubiegać się w bankach przez Internet. Duża zasługa tutaj firm pozabankowych, które wprowadziły takie udogodnienie niemalże na początku swojego istnienia.
To właśnie z uwagi na fakt, że tak szybko możemy dziś pożyczyć dodatkowe pieniądze warto podejść do tego procesu z odpowiednią dokładnością. Warto wcześniej zainteresować się wszelkimi niezbędnymi kwestiami, by w przyszłości uniknąć niepotrzebnie niemiłych sytuacji czy dodatkowych opłat. Dlatego zawsze przed podpisaniem umowy dokładnie ją przeczytaj i zapoznaj się z jej wszystkimi szczegółami. Niestety większości z nas zupełnie pomija tę kwestię. To wielki błąd, ponieważ po podpisaniu umowy jest ona wiążąca dla obydwu stron. Priorytetem dla każdego kredytobiorcy powinno być szczegółowe przestudiowanie jej, a w tym zrozumienie wszystkich zapisów. Jeśli dopiero pierwszy raz starasz się w taki sposób o pomoc finansową lub też jesteś ciekawy jak w bezpieczny sposób zaciągnąć kredyt to koniecznie sprawdź poniższe rady.
Oto one:

1. Wnikliwa analiza rynku.

Wielkim błędem byłoby zdecydować się na pierwszą napotkaną ofertę. Rezygnujemy jednak często z analizowania oferty banków, gdyż ten proces wydaje się nam zbyt czasochłonny. Uważamy także, że różnice są niezbyt duże i nie ma to większego wpływu. Jest to złe myślenie, które sprawia, że kredyt może nas dużo kosztować. Po pierwsze szukanie najlepszej oferty nie musi być żmudne o ile wykorzystamy odpowiednie narzędzia jak np. porównywarka kredytów. Jeśli jednak chcemy skorzystać z usług profesjonalistów to sprawdzić się tu może doradca kredytowy. Po drugie znalezienie odpowiedniej oferty może sprawić, że zaoszczędzimy. Szczególnie powinno być to dla nas ważne kiedy interesuje nas kredyt hipoteczny. Spłacając ratę miesiąc w miesiąc i tak przez kilkadziesiąt lat te różnice mogą być dla nas znaczące. Oszczędności w tym przypadku mogą wynosić kilka, jak nie kilkadziesiąt tysięcy złotych!

2. Wybór opłacalnej oferty.

Dostęp do różnych informacji jest dziś niezwykle prosty. Pojawia się jednak wiele wiadomości, które nie zawsze są dla nas wystarczające. Tak właśnie bywa w przypadku kredytów. Otóż podczas wybierania najkorzystniejszego dla nas zobowiązania nie powinniśmy opierać się tylko i wyłącznie na podstawie znajomości jego oprocentowania. Nie do końca obrazuje ono całkowite koszty kredytu. Owszem jest to ważne, ale ważniejsze od tego będzie RRSO. Każdy bank liczy na zarobek, dlatego też marża kredytu może się znacząco różnić. Prócz tego zwróćmy uwagę czy zaciągnięcie zobowiązania w danym banku wiąże się z tym, że będziemy musieli zgodzić się na skorzystanie z dodatkowych produktów lub usług. Niekiedy wiąże się to z kolejnymi opłatami. Coraz częściej możemy je zminimalizować do zera o ile będziemy z nich aktywnie korzystać. Może to być dla nas mimo wszystko uciążliwe. Podczas wyboru pamiętajmy także o swoich możliwościach finansowych. Z pewnością po analizie wielu ofert mamy wgląd ile wynosić nas może miesięczna rata kredytu. Już na tym etapie możemy ocenić czy nie zaburzy to znacząco naszego domowego budżetu.

3. Analizowanie, sprawdzanie i wyjaśnianie niejasności.

Wybrałeś najlepszą dla siebie ofertę? Świetnie! Czas na wizytę w banku. O ile kredyt gotówkowy coraz częściej możemy w pełni załatwić przez Internet to ubiegając się o kredyt hipoteczny będziemy musieli już wybrać się do najbliższej placówki instytucji bankowej. Niezależnie od tych sytuacji zawsze warto poprosić o komplet dokumentacji, która będzie dla nas niezbędna podczas ubiegania się o pomoc finansową. Pomocne może być także zapoznanie się z tabelą opłat czy regulaminem.
Po otrzymaniu wszystkich najważniejszych dokumentów udaj się do domu i na spokojnie je przeanalizuj. Nie spiesz się – to najgorsze co możesz zrobić starając się o kredyt. Sprawdź czy wszystko jest dla Ciebie jasne. Jeśli nie to śmiało pytaj pracowników banku o te kwestie do momentu, kiedy wszystko będzie zrozumiałe.

Kto spłaca kredyt po rozwodzie?

4. Negocjacje.

Mało kto z kredytobiorców zdaje sobie sprawę, że przedstawiona mu propozycja czy umowa kredytowa podlega negocjacji. Warto z tego skorzystać, tym bardziej, że chodzi tu o nasze finanse. W szczególności powinniśmy negocjować podczas ubiegania się o kredyt hipoteczny. Choć banki to poważne instytucje finansowe to nie powinniśmy wstydzić się zapytać o różnego rodzaju zniżki. Tak naprawdę niewielkie zmiany mogą mieć dla nas ogromny wpływ i pozwalają zaoszczędzić niemałe kwoty, bądź uchronić nas w przyszłości w razie niespodziewanych sytuacji.

5. Sprawdź naniesione zmiany.

Choć negocjacje mogą nieco przedłużyć cały proces starania się o pomoc finansową to na tym etapie należy poprosić pracowników banku o naniesienie poprawek do umowy, by później znów na spokojnie się z nią zapoznać. Szczególną uwagę powinniśmy skupić oczywiście na zapisy, które miały ulec zmianie. Jednocześnie nie zapominaj, że na każdym etapie możesz, a nawet powinieneś pytać w razie jakichkolwiek niejasności. Zanim finalnie podpiszesz wiążącą umowę musisz być pewny tego pod czym złożysz swój podpis.

6. Poznaj swoje prawa i obowiązki.

Kredytobiorcy zwykle uważają, że zaciągając jakikolwiek kredyt czekają ich jedynie obowiązki czy też kary. Owszem, w przypadku nieterminowej spłaty musimy liczyć się z tym, iż zostaniemy ukarani. Dlatego też warto wcześniej dokładnie zapoznać się z obowiązkami wynikającymi z podpisaniem umowy. Jednocześnie pamiętaj, że posiadasz także swoje prawa, które wcześniej mogłeś samodzielnie wynegocjować podczas spotkania z pracownikiem banku. Warto zatem sprawdzić jak może wyglądać sytuacja w przypadku, kiedy będziesz chciał odstąpić od umowy czy w jakim terminie będzie to w ogóle możliwe. Czy w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu będziesz musiał pokryć jakieś koszty? Czy instytucja bankowa będzie mogła wypowiedzieć Ci umowę? Warto znać odpowiedzi na te i inne pytania wcześniej. Nigdy nie wiadomo czy nie będziemy chcieli w niedalekiej przyszłości skorzystać z przysługujących nam przywilejów.

PODSUMOWANIE

Znając od A do Z treść całej umowy i rozumiejąc ją bez żadnych wątpliwości możemy wreszcie złożyć na niej swój podpis. Pamiętaj, by nigdy nie spieszyć się w tej kwestii. Wszystkie wspomniane powyżej kwestie są niezwykle ważne i stanowią podstawę do bezpiecznego zaciągania kredytów. I nie ważne czy staramy się o kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny. Niezależnie od tego o jaką kwotę wnioskujemy powinniśmy zawsze skrupulatnie podchodzić do każdego etapu, by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Jeśli jest to dla Ciebie zbyt skomplikowane lub też boisz się, że nie do końca poradzisz sobie z bankowym sloganem to skorzystaj z usług specjalistów. Doradca kredytowy to idealna osoba, która pozwoli Ci sprawnie wybrać najkorzystniejszą ofertę. W sposób prosty wyjaśni zawiłe kwestie i bez większych problemów poprowadzi przez cały proces aż do podpisania umowy.