Największe błędy finansowe młodych ludzi

Wielu młodych ludzi nie ma wiedzy o tym, jak zająć się swoimi pieniędzmi tak, aby później tego nie żałować. Wielu z nich nauczy się tego dopiero kiedy założą rodzinę i będą musieli pilnować każdej wydawanej złotówki. Są jednak i takie osoby, które na swoich błędach nigdy się nie nauczą. Na szczęście my możemy wielu z nich uniknąć dzięki prostej wiedzy, gdzie, kiedy i w jakie sposób je popełniamy.

Czy zaoszczędzić pieniądze może każdy?

Zaciąganie kredytów przy każdej okazji

Dla wielu młodych ludzi kredyt wydaje się bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem. Niestety wielu z nich nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie ryzyko ciągnie za sobą zaciąganie zbyt wielu zobowiązań finansowych lub robienie tego za często. Kredyt to dobre rozwiązanie, kiedy wiemy, że będziemy w stanie do spłacić i realnie przełoży się on na inwestycje lub poprawę jakości naszego życia. Kredyty hipoteczne czy na rozwój firmy to bardzo rozsądne posunięcia, ale zaciąganie ich na komputer czy nowy samochód zupełnie mija się z celem. Niepotrzebnie ryzykujemy spadkiem naszej kondycji finansowej. W końcu pięć razy tańszy, używany samochód wcale nie jest gorszym wyborem.

Wydawanie wszystkiego, co zarobimy

Wielu młodych ludzi, zwłaszcza tych, którzy mieszkają jeszcze z rodzicami, wydaje wszystko, co zarobi niekoniecznie na to, czego naprawdę potrzebują. W ten sposób nie oszczędzają, ale gromadzą masę niepotrzebnych rzeczy. Czym innym jest zakup samochodu, bo nie mamy jak się przemieszczać, a czym innym zakup nowego telefonu, bo poprzedni model zupełnie wyszedł z mody. Dla wielu młodych osób nagły zastrzyk gotówki, który pojawia się, gdy zaczynamy pracować, może mocno zawrócić nam w głowie i sprawić, że zupełnie zapominamy, jak cenne są realnie pieniądze i że mogą nas się one kiedyś przydać na coś dużo ważniejszego, niż nasze dzisiejsze zachcianki.

Stawianie na drogie, nowe i markowe

Nie musisz mieć świetnych metek w swoich ubraniach, żeby stać się wartościową osobą. Teraz niestety sporo młodych osób uważa, że nowe i markowe jest dużo lepsze, niż taka sama koszulka czy dresy, ale bez nadruku z nazwą producenta. To sprawia, że niepotrzebnie pozbywamy się sporych sum pieniędzy, które moglibyśmy przeznaczyć na oszczędności albo żeby wspomóc finansowo naszych rodziców, jeśli dalej z nimi mieszkamy. Ten błąd dobrze widać u pokolenia obecnie wchodzącego w dorosłość, które wzorem swoich idoli z internetu uznają, że bogactwo, a w zasadzie chwale się nim, to najważniejszy wyznacznik wartości drugiego człowieka.

Złe zarządzanie swoimi pieniędzmi

Tak naprawdę większość powyższych błędów wynika właśnie z niewiedzy o tym, jak powinno zarządzać się swoimi pieniędzmi. Często nawet dorosłe osoby nie wiedzą, jak powinny się do tego zabrać, jaką część wypłaty przeznaczać na przyjemności, a jaką na oszczędności. Póki jesteśmy młodzi i nie mamy żadnych zobowiązań finansowych, dobrze jest odkładać każdą kwotę, które nie wydajemy na najpilniejsze potrzeby. Dzięki temu uda nam się uzbierać sporą sumę na start samodzielnego życia. Jeśli inflacja zacznie je przejadać, dobrze będzie je zainwestować, ale tym zupełnie nie musisz zawracać sobie głowy, bo najlepsza inwestycja to inwestycja w siebie.

One Comment on “Największe błędy finansowe młodych ludzi”

Komentarze wyłączone.