Lokata bankowa – czy warto ją zakładać?

Oszczędzanie zaczyna w Polsce być bardzo popularne. W przypadku posiadania dużej kwoty pieniędzy, mamy często pokaźny wybór, gdzie ulokować nasze oszczędności by po określonym czasie móc cieszyć się z zarobionych pieniędzy. Jednym z najpopularniejszych metod jest lokata bankowa.

Czy opłaca się dziś inwestować kapitał w lokatę bankową?

Lokata bankowa to taki rodzaj umowy między nami, a bankiem w której zobowiązujemy się do wpłaty określonej sumy pieniędzy. Po określonym czasie zawartym w umowie, bank zwraca nam cały kapitał powiększony o odsetki, które są naszym zarobkiem. Dziś możemy znaleźć wiele różnych ofert lokat z wielu banków. Oprocentowanie takiej lokaty, głównie zależy od czasu jej trwania oraz wielkości kapitału. Przykładowo jeżeli zdecydujemy się na krótką lokatę, która trwa 3 miesiące i wpłacimy 10 tysięcy złotych to możemy liczyć na niskie oprocentowanie wynoszące od 1 do 2 procent.

Jeżeli jednak zdecydujemy się na dłuższy okres trwania lokaty wynoszący na przykład 60 miesięcy i wpłacimy kapitał wynoszący 100 tysięcy złotych, to możemy liczyć nawet na 4 lub 5 procent. Warto śledzić również promocję na lokaty, często banki oferują pierwszą lokatę na powitanie nowego klienta z promocyjnym oprocentowaniem 3 lub 4 procent dla małej sumy i krótkiego czasu trwania umowy. Warto jednak wspomnieć jeszcze o istotnym minusie lokat bankowych. Najczęściej przerwanie umowy z naszej winy wiąże się z utratą naliczonych do tej pory odsetek. Kapitał oczywiście w całości zostanie nam zwrócony.

Oszczędzanie i zarobek w jednym?

Lokata bankowa to sposób na pewny zarobek i bezpieczne miejsce na lokowanie naszych oszczędności. Zysk z takiej inwestycji jest nie duży, ale i tak znacznie korzystniej trzymać nasze pieniądze na lokacie niż na zwykłym rachunku bankowym. Zakładając lokatę warto jednak pamiętać, że jeżeli chcemy otrzymać odsetki to musimy dotrwać do końca jej trwania, więc kapitał który wpłacamy nie może być źródłem naszego codziennego utrzymania.

Artykuł mógł powstać dzięki uprzejmości redaktorom uznanego portalu finansowego www.gieldy.pl.