Dla wielu osób, zwłaszcza pracujących na podstawie umowy o pracę na etacie, rozliczanie PITów może być czarną magią. I faktycznie, dla kogoś, kto nie śledzi cały czas nowych przepisów, stawek i odliczeń, poradzenie sobie z PITem może być sporym problemem. Na szczęście dziś państwo oferuje nam pewne ułatwienia, a których każdy z nas może skorzystać, zupełnie za darmo i bez pomocy księgowej.
Co może stać się źródłem dochodu pasywnego?
Rządowa strona do rozliczeń
Już w zeszłym roku każdy podatnik mógł skorzystać z rządowej strony podatki.gov.pl, która jest swego rodzaju bazą danych, gdzie przechowujemy swoje deklaracje w formie elektronicznej. To niesamowicie wygodne rozwiązanie, zwłaszcza dla osób, które mają kilka źródeł dochodu. Za pomocą jednego portalu mamy dostęp do całej naszej dokumentacji podatkowej, nie tylko tej, którą my sami wysyłamy do Urzędu Skarbowego, ale też tej sporządzonej przez naszego pracodawcę. Dzięki temu nie musimy obawiać się o zgubiony PIT. Do tego system jest bardzo trudny, a samą deklarację możemy bez problemu sprawdzić przed odesłaniem do naszego urzędu.
Jak zalogować się do portalu?
Każdy podatnik ma kilka możliwości, aby uzyskać dostęp do swojego PITu. Każdy z nich jest bardzo prosty, a jego wybór zależy od preferencji. I tak mamy profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną, które są idealnym rozwiązaniem dla osób, które w tym roku składają swój pierwszy PIT, czyli głównie dla młodych. Logujemy się za pomocą profilu zaufanego lub przez nasz bank. Możemy też wybrać opcję z podaniem danych podatkowych, czyli za pomocą PITa z zeszłego roku, o ile takowy posiadamy. Jest też możliwość zalogowania się przez rządową alkilację mObywatel, czyli za pomocą skanowania kodu QR wyświetlanego na ekranie.
Jak poruszać się po pulpicie?
Gdy już się zalogujemy, naszym oczom ukazuje się uzupełniona już rubryka z naszymi przychodami, a nasz PIT jest tak naprawdę wypełniony. Nie oznacza to jednak, że od razu po pierwszym zalogowaniu należy zatwierdzić PIT. Najpierw musimy go dokładnie sprawdzić, najlepiej poprzez poronienie z PITem, który otrzymaliśmy od pracodawcy. Możemy go również znaleźć w zakładce „Dowody źródłowe”. Sprawdzenie PITu jest koniecznie zwłaszcza w momencie, w którym mamy więcej niż jedno źródło przychodu, a tym samym więcej niż jeden PIT. Nie zapomnij też o przychodach, które musimy wprowadzić sami, takich jak przychody z reklam czy innych źródeł.
Jak sprawdzić gotowy PIT?
Jeśli wszystkie dane się zgadzają, sprawdź swój PIT w poglądzie. Upewnij się, że kwoty znajdują się dokładnie w tych rubrykach, w których powinny się znajdować. W tym celu dokładnie przeczytaj, jak opisana jest każda z nich. Bardzo ważne jest, żeby żadna kwota nie pokazał się w okienkach, które Cię nie dotyczą. Jeśli wciąż nie jesteś pewny poprawności całości, możesz na własną rękę wszystko przeliczyć, na podstawie posiadanych przez Ciebie PITów od pracodawcy. Nie zapomnij też o przekazaniu 1% swojego podatku dochodowego na wybraną organizację, bo to nie Ty ponosisz tego koszt, a państwo, które już dostało twój podatek.